Barázdazárás

Barázdazárás célja a fogszuvasodás megelőzése, az örlőfogak védelme.

A maradó első nagyörlő fogak szinte észrevétlenül bújnak elő a hátsó tejfogak mögött. Sokszor hiszik a szülők, hogy még tejfogak, hiszen előtörésüket nem előzi meg tejfogkiesés. Az egyedüli jele, hogy már számítani lehet előtörésükre az alsó középső metszőfogak kiesése, ami a fogváltás kezdetét jelenti. Ezek a fogak nagyobbak, mint a tejfogak, hátul helyezkednek el, nehezen elérhető minden felszínük fogkefével, ráadásul a gyerekek fogmosása sem megfelelő minőségű még, mikor az első nagyörlőfogak előbújnak. Ráadásul a friss zománc szerkezete különbözik a kifejlett zománc szerkezetétől. Az első fél, egy év alatt erősödik meg. Ezen idő alatt, amíg kellően megkeményedik, sérülékenyebb is, ezért van szükség a barázdazárásra, mely technika alkalmazása során a mély barázdákat töltjük fel barázdazáró anyaggal. A barázdazáró anyag egyrészt erősíti az alatta lévő zománcot, másrészt vastagságából adódóan csökkenti a barázdák mélységét, így könnyebben tisztíthatóvá válik a fogak rágófelszíne.

Barázdazárást mindenképpen érdemes elvégezni, ha mély barázdák és gödröcskék vannak a fog felszínén, ha sok szuvas tejfoga van a gyerek szájában, mert a szuvas közegben előtört fogak könnyebben lyukadnak. Barázdazárás csak ép fogon végezhető,kooperáló gyermekeknél. Amennyiben a fog már fogszúvasodásban érintett, akkor mindenképpen tömést kell készíteni a fertőzött barázda feltárása után. Amennyiben a barázdazárás fél, egy éven belül az előtörést követően nem történik meg, annak ellenére, hogy ép a fog, nagyon ritkán végezzük el.

A folyamat kivitelezése során a fog felszínét nem roncsoljuk, épen hagyjuk. Először megmossuk a fogakat, áttisztítjuk a barázdákat, retenciós-tapadó felületet képzünk. A barázdazáró anyagot folyékony állapotban visszük fel a fog rágófelszínére, majd megvilágítjuk. A fény hatására válik szilárddá az anyag. Ellenőrizzük a széli záródások épségét és felpolírozzuk a felületet. A barázdazárás egy megelőző terápia. Fontos kiemelni, hogy a fogak tisztítását nem helyettesíti. Ráadásul az anyag kopik és csak nagyon vékony rétegben a barázdák alján marad meg tartósan. A jól elvégzett barázdazárás még felnőtt korban is látszik az örlőfogak felszínén.

Indokolt esetben a barázdazárás tejörlőfogakon is kivitelezhető és maradó fogak esetében a metszőfogak hátsó felszínén található vak zománc tasakok, tulajdonképpen bemélyedések is zárhatóak vele.